úterý 6. května 2014

Všechny tváře Moskvy

Psaním blogu, o kterém si někteří lidé myslí, že je vtipný, si na sebe autor onoho blogu plete bič, jelikož si oni lidé, kteří si myslí, že je blog vtipný, myslí, že bude vtipný i nadále, i když se nic vtipného zrovna neděje. Autor takového blogu je pak nucen si mnohé věci přikrášlovat, dělat vtipné záležitosti ze záležitostí, které vtipné nejsou, nebo si vtipy zfleku vymýšlet. Výhodou psaní blogu v Rusku je ovšem to, že cokoli autor napíše, jakkoli hloupě, nevěrohodně, překrouceně nebo nesmyslně to zní, mu jeho čtenáři věří. Protože v téhle zemi se to stát mohlo…

Den první: Málo česneku


Z Petrohradu do Moskvy je to jen sedm hodin vlakem pro normální lidi a čtyři hodinky vlakem pro boháče. A jelikož jsme normální lidi, jeli jsme vlakem pro normální lidi přes noc. Ve vlaku pro normální lidi přes noc se většinou spí, neusídlí-li se nedaleko od vás vorvaň, který v poloze na zádech vydává při každém vydechnutí zvuk tak silný, že se cestující na posteli nad ním na okamžik ocitá ve stavu beztíže. Pokusy obrátit vorvaně do jiné polohy, nejlépe na bok, znemožňuje jak omezený manipulační prostor v uličce vlaku pro normální lidi, tak objem samotného kytovce. Pro úspěch akce by zřejmě museli být na některé zastávce cesty, v Pskově nebo Velikém Novgorodu, k vlaku přivoláni požárníci, a ty se nám obtěžovat nechtělo. Ve vlaku jsme se navíc i přes všechny rušivé elementy poměrně slušně zabydleli, členka výpravy Markéta M. zázračně objevila kdesi u záchodků skrytou zásuvku, natáhla pětimetrovou prodlužovačku, kterou vždy nosí v kabelce, a spokojeně nabíjela svůj telefon, členka výpravy Veronika V. byla ráda, že našla změkčovadlo (jak po chvilce lovení ve svém paměťovém slovníku nazvala matraci), a členka výpravy Hana Š. vytáhla krátce po kontrole jízdenek řízek, který měla připravený ke druhé večeři a o kterém celou cestu na nádraží smutně vyprávěla, že do něj dala málo česneku. Tak málo česneku, že se na ni otáčel celý vagón, přebilo to odér z padesátky bot, třem cestujícím vyléčilo rýmu a jedno dítě přiotrávilo tak, že ho jeho zoufalá matka musela křísit.


Den druhý: Zavřeno


Z Petrohradu do Moskvy je to jen sedm hodin vlakem pro normální lidi, přesto si ale člověk může připadat, jako kdyby projel půlku světa. Večer odjíždí a při nastupování do vlaku se na jeho kufr či batoh snáší sněhové vločky, ráno přijede a v tropickém žáru spěšně odhazuje všechny přebytečné svršky. Poznámka: Přijedete-li do Moskvy v pět hodin ráno a máte spoustu plánů, zpomalte. V pět hodin ráno se v Moskvě nikam nedostanete, jelikož metro jezdí až od šesti, a první hodinu svého pobytu tak strávíte se zbytkem osazenstva vašeho vlaku v podchodu před zavřenými dveřmi. Dalších deset minut strávíte cestou k samotné stanici, dalších dvacet ve frontě na lístky, dalších pět zkoumáním podivných turniketů (které se neotevírají, když jim ukážete kartu, ale naopak zavírají, když jim kartu neukážete, a to dost surovým způsobem, takže Moskvy neznalému cizinci buď zlomí nohu, nebo minimálně udělají modřinu), dalších pět k perónu a dalších pět zkoumáním, co kam jede, protože koleje sice vedou na obou stranách nástupiště, jako v každém normálním městě, může se ale klidně stát, že z každé z nich jede jiná linka a opačný směr každé z linek je někde úplně jinde. Když si pak po strastiplném hledání konečně sednete do metra a dostanete se do hostelu, otevře vám mírně překvapený majitel ve slipech, který lehce po šesté ráno zřejmě ještě spal, odložit si kufry vám ale dovolí a vás napadne, že když je tak brzo ráno, půjdete se podívat na Rudé náměstí, které bude hezké, když tam nikdo nebude. Rudé náměstí je ale zavřené, protože se uklízí po oslavách svátku práce, hlídkující policista vám sdělí, že se otevře za dvě hodiny, a tak hledáte otevřenou kavárnu na ranní kávu, jenže všechny kavárny jsou zavřené, takže bloumáte po Moskvě a za dvě hodiny se vrátíte k Rudému náměstí, které je pořád zavřené, takže jdete zase jinam a pomalu si začínáte myslet, že je Moskva zavřené město, a to ještě nevíte, že Lenin, kterého jste chtěli vidět ze všeho nejvíc, je zavřený. Aspoň že je to teplo a vy odpoledne proležíte na lavičkách nebo v houpacích sítích parku Gorkovo (ve kterém bylo opravdu gorko), necháte na sebe svítit sluníčko a večer si mažete spálený obličej za čtení statusů vašich přátel a známých z Petrohradu, kteří píší něco o mrazu, sněhu a vypnutém topení na kolejích…


Den třetí: To jsme v nějaké prdeli


Z Petrohradu do Moskvy je to jen sedm hodin vlakem pro normální lidi, což není moc, ale mě Moskva přesto ohromila. Možná na to má vliv jiná zeměpisná šířka, díky které to ve městě vypadá na začátku května, jakože je jaro, a ne jako v Petrohradu, kde to na začátku května vypadá, jakože jaro ještě dlouho nebude, nebo jakože už bylo, ale nikdo si toho nevšiml, protože přišlo po setmění, kolem druhé ráno ho vystřídalo léto a s rozedněním přišel podzim. I když má všudypřítomná zeleň a kvítí i svou stinnou stránku – díky nim jsem viděl polovinu Moskvy skrze kapesník, střídavě otírající slzy a nudli – dělá město na první pohled mnohem příjemnějším, než hnědošedočerný Petrohrad a některé jeho části dokonce vypadají pod korunami stromů a věžemi kostelíků jako poklidné zákoutí českého maloměsta. Podobný dojem, mluvíme-li o maloměstě, udělala Moskva zřejmě i na členku výpravy Hanu Š. Ta, když třetí den výletu do více než jedenáctimilionového města dojedla řízky s málem česneku, vzhlédla nedaleko Moskevské Státní Univerzity k místním výškovým budovám, svraštila obočí a vážným hlasem pravila: „To jsme v nějaké prdeli, ne?“ Pravda, bylo to dále od středu města, nebylo to přímo v centru někde u Rudé návsi, kapličky Vasila Blaženého, zvoničky Krista Spasitele nebo u místní jednoty GUM, ale přesto… Jižní Morava má zřejmě jiná měřítka a Hana Š. pochází evidentně z jedné z mnoha jihomoravských megalopolí, které se v trojúhelníku mezi Brnem, Břeclaví a Uherským Hradištěm nachází…


Den čtvrtý: Věděli jste, že má Slovensko kosmonauta?



Z Petrohradu do Moskvy je to jen sedm hodin vlakem pro normální lidi, přesto obě města nabízí zcela odlišné atrakce. A když je Lenin, kterého jste chtěli strašně vidět, zavřený, protože je kolem něj postavené lešení a na lešení je obrázek a na obrázku spousta barev a přání všeho dobrého ke dni vítězství, nezbývá vám, než hledat alternativní program. Kreml zvládnete za půlden (včetně vystání fronty na lístky, které vám zpříjemní přelet několika desítek stíhaček a vrtulníků, které vypadají, jako by mířily na Ukrajinu, ve skutečnosti ale spíš létají jen tak pro srandu, když už ne na frontu na Ukrajině, tak na frontu do Kremlu), zbytek Moskvy je sice hezký, ale nic, co by vám utkvělo v paměti, tak se vydáte dále od centra ve snaze najít sochu dělníka a kolchoznice, která sice sama o sobě není žádný div, ale nějak zabít čas musíte. A když cestou narazíte na muzeum kosmonautiky, o kterém jste neměli ani tušení, že tam je (stejně jako pár hodin předtím o soše dělníka a kolchoznice, o které jste se dozvěděli z pohledu v krámku se suvenýry), jeho návštěva může být jen plusem. Vedle podobizny hrdiny sovětského svazu a našeho současného zdejšího velvyslance soudruha Remka tam uvidíte třeba Sputnik z roku 1957, vycpané psy-kosmonauty Strelku a Belku z roku 1960, kteří se jako první vrátili, skafandry z všemožných let a slovenského kosmonauta z roku 1999, o kterém čtyři z pěti členů naší výpravy (všichni Češi) neměli předtím ani tušení. Jo a mimochodem, o opalování si nechte jen zdát. Je strašná zima a večer k tomu prší, takže než najdete správný vchod na správné nádraží (na jednom místě jsou tři nádraží, každé s několika vchody k různým vlakům) jste promoklý na kost, že neuschnete ani za devět hodin, které jede do Petrohradu vlak pro normální lidi, který je k tomu ještě pomalý…


Žádné komentáře:

Okomentovat