sobota 10. května 2014

Mistrovství světa na mýtince

Notář mi vyprávěl, že dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal a nikoho kolem sebe nesnesl. Ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si otevřel hospodu u silnice na Písek. Ale chodili mu tam lidi. Pak si najal hostinec na náměstí v Opočně, zas mu tam chodili. A tak si postavil tohleto.

Bělorusko bylo vyhlášený samotář. Ostatním zemím se vyhýbalo, nikoho kolem sebe nesneslo. Ale odjakživa toužilo pořádat mistrovství světa. A proto všichni Bělorusové s nadšením přivítali Mistrovství světa v hokeji v roce 2014. Ale chodili jim tam lidi…

Květnový Minsk je na první pohled nádherné město, o to nádhernější, když přijedete z promrzlého Petrohradu. Stromy vás zdraví svými zelenými lístky, tulipány na vás v lehkém větru mávají žlutými a červenými květy, Lukašenko se směje, až se mu knír třese, minské hlavní nádraží je čerstvě natřené několika vrstvami barvy a mezi dlaždicemi je vytrhaný plevel. Ulice jsou tak čisté, že by se z nich dalo jíst, vozy metra vám hlásí vtipně znějící názvy stanic ve vtipně znějící angličtině a bankomaty vám s otevřenou náručí nabízí nejmenší částku na výběr půl milionu. Idyla ale končí, jakmile přijde na hotel, restauraci, hokejovou arénu nebo jakékoli jiné místo, na kterém se potenciálně může srotit více lidí, kteří něco chtějí. Celou dobu nic a najednou zájezd…

Mistrovství světa vnáší mezi běloruský lid paniku a chaos, srovnatelný s blížícím se náletem nebo tím, když šlápnete do mraveniště. Frontu na žetony na metro rozhodně neurychluje neustálé přepočítávání bankovek (jeden žeton za 3 700 rublů, což je asi sedm korun) a zoufalá snaha běloruských prodavaček žetonů vysvětlit dalšímu cizinci, že nemají nazpět na dvousettisícovku, kterou jim vydal bankomat. Po příchodu do hotelu, který má jedenáct poschodí a zhruba stovku pokojů zjistíte, že i přes jedenáct poschodí a stovku pokojů má jen jednu maličkou recepci a i když jste přijeli brzy a jsou před vámi tři lidé, ve frontě stojíte sedmdesát minut. Když totiž dojde řada na člověka před vámi (poté, co se člověk před ním dvacet minut snažil vysvětlit, že si pokoj rezervoval po telefonu a rezervační email tedy ukázat nemůže), odejde paní recepční bez jediného slova ven na cigaretku. Když pak přijde řada na vás a jediné, co chcete, je sprcha a postel, čtvrt hodiny se řeší, proč nemáte běloruskou migrační kartu (ve vlaku z Ruska není žádná kontrola, do Minsku dojedete, aniž by se na vás běloruský policista byť jen podíval, navíc Rusko a Bělorusko mají společné migrační karty, takže v použití té ruské není žádný problém) a dalších deset minut, jak je možné, že když jste dva na jednom pokoji, máte pasy dvou různých zemí. Nakonec jste opravdu rád, že jste přijel brzo a že jste stál jen těch sedmdesát minut, protože se za vámi mezitím vytvořila fronta minimálně na tři hodiny.

Bilboardy po celém Minsku na vás křičí, jak je Bělorusko rádo, že vás tu má, jak vás tu vítá a že si máte užít běloruské pohostinnosti. Což o to, Bělorusové se na šampionát připravili zřejmě dosti důsledně, před arénou je množství atrakcí a několik velkých pivních stanů s desítkami členů personálu, kterým ale zřejmě už nikdo neřekl, že k nim přijedou tisíce fanoušků. A taky jim zřejmě nikdo neukázal, jak se točí pivo. Fronty se tak s blížícím se zápasem zvětšují, barové pulty se plní kelímky plnými pěny, nálada některých žíznivých fanoušků klesá úměrně s pročekanou dobou. Zmatené Bělorusky a zmatení Bělorusové mají zřejmě zakázáno přijímat rady od cizinců a tak navzdory mírnějším („Děvuška, éta náda lít po straně.“) i ostřejším („To si do piči nikdy neviděla pivo? Nakloň to!“) radám tvrdošíjně točí přímo a plní půllitry další pěnou. Každá pípa má navíc svého přísné vypadajícího kontrolora, který kontroluje správnou míru, a tak i když by si žíznivý fanoušek spokojeně vzal svůj podmírák, nesmí a musí si počkat, až pěna opadne a dolije se správná míra. Jak řekli mému spolužákovi Tomášovi na seznamovacím kurzu, když odmítl převzít zpola prázdný půllitr „Á, tak pán si počká!“ A tak se čeká. Když přišla na řadu přede mnou stojící korpulentní slovenská fanynka a hlubokým hlasem sdělila minimálně o polovinu méně vážící Bělorusce, že chce dvacet piv, dívenka málem padla do mdlob a raději k pípě zavolala odvedle svého kolegu. Ten měl naštěstí povolení točit pivo, protože i personál má své přesně rozdělené úkoly, někdo točí, někdo bere peníze a někdo vydává jídlo, a když náhodou odejde člověk, který točí (většinou si jde s mobilem u ucha někam zavolat), zbylý personál, který má na starosti ohřívání párků nebo výdej balíčků s čipsy, stojí a zoufale vysvětluje křičícím fanouškům, že pivo točit nemůže, protože k tomu nemá povolení.

Nápisy v Minsku nás vítají a jsou rády, že jsme přijeli. Jak nám ale řekl večer po zápase náš nový běloruský kamarád, který tvrdil, že umí česky, odmítal mluvit rusky a nikdo mu moc nerozuměl, většině minsčanů je mistrovství světa ukradené. Akorát je štve, že na místě oblíbeného parku v centru města postavili nový hotel, který stejně do mistrovství nestačili dodělat…


Žádné komentáře:

Okomentovat